Za uplynulý rok jsme na základě spolupráce s firmou Fitcraft Energy  v našem okolí úspěšně zprovoznili již deset jednotek SAVE BOX HOME SBH a SBE formou jedno i třífázových hybridních systémů – FV akumulátorových  úložišť o celkové instalované kapacitě 84 kWh a nainstalovali  fotovoltaické elektrárny o výkonu téměř 180 kWp.

Elegantní, kompaktní, přitom ale vysoce funkční a výkonné jednotky Save Box Home skvěle vypadají a ještě lépe fungují. Jejích instalace umožňuje realizaci jak nových hybridních elektráren s možností využití dotace programu Nová zelená úsporám, tak i chytrých přebytkových úložišť stávajících „Zelenobonusových“ elektráren. 

V jednotkách SBH společně fungují jak vlastní baterie typu LiFePo4, tak i hybridní měnič a nabíječ společně se všemi jistícími a spínacími prvky – není proto nutno jako u mnoha jiných konceptů dále už nic dokupovat a doplňovat, to vše je doplněno komplexním on line monitoringem a téměř nepřetržitou on line podporou ze strany výrobce.

Energie, která se v zařízeních SAVEBOX akumuluje, může být distribuována přesně dle rozhodnutí konkrétního majitele. Ten se tak může svobodně rozhodnout, jak s nashromážděnou energií naloží a jak ji využije. Vše je pak řízeno sofistikovaným systémem bez nutnosti cokoliv neustále nastavovat.V domácnostech se takto „nasbíraná“ energie nejčastěji využívá k běžnému domácímu provozu – jedna jednotka SAVEBOX Home vám tak pomůže bez problému „nakrmit“ celodenní provoz vašeho rodinného domu a základních spotřebičů (varná konvice, televize, stolní počítač, notebook, pračka,..) včetně dobíjení elektromobilu.

Koncepce jednotek umožňuje postupné rozšiřování. I vzhledem k relativní finanční náročnosti je navíc celý koncept pojat tak trochu jako stavebnice. Při pořízení nejmenší varianty s malou fotovoltaickou elektrárnou lze systém postupně, krok za krokem dle potřeby rozšiřovat. Přidáváním dalších bateriových bloků se tak můžete brzy dostat z původních 4,5kVAh až k sestavení velké, výkonné fotovoltaické elektrárny s vysokou kapacitou akumulátoru.

Jednotky SAVEBOX Home umožňují práci v tzv. „clusteru“ – lze je propojit a synchronizovat tak, že se chovají jako jedna velká, jednolitá jednotka. Takto je možné připojit až 3 zařízení paralelně na jednu fázi, nebo sestavit třífázový systém s až 9 zařízeními. Vzhledem ke společnému DC obvodu se všechny jednotky chovají jako jeden velký akumulátor, který umí plynule balancovat – zásobovat jednotlivé fáze dle potřeby.

 SAVEBOX Home sice většinou pracuje ve spolupráci s elektrickou sítí, svůj potencial  ale ukáže i při výpadcích elektrické energie a jeho následném zapojení do ostrovního režimu. Zařízení se v sotva zaznamenatelném momentu do tohoto režimu automaticky přepne a ihned začne do všech připojených spotřebičů dodávat energii z akumulátorů namísto nefungující elektrické sítě, podobně jako velký záložní zdroj UPS. Svítí-li navíc slunce, můžeme plně využívat i nabíjení akumulátorů energií z fotovoltaické elektrárny.

Pokud není objekt k elektrické síti připojen vůbec, je nejvhodnějším způsobem její nahrazení elektrocentrálou. SAVEBOX Home můžete v takovém případě přepnout do režimu „spolupráce s centrálou“. Běžný provoz je pak pokryt tím, co dodá fotovoltaická elektrárna a v případě nedostatku energie funguje elektrocentrála jako záložní zdroj. Energie z ní pak proudí přímo do spotřebičů, ale stále přes jednotku SAVEBOX Home. Nadbytek energie je využit pro nabíjení akumulátorů, naopak nedostatek je podpořen energií z akumulátorů SAVEBOX Home. Díky tomu je zaručena vysoká efektivnost provozu – elektrocentrála je v provozu pouze tehdy, kdy je nedostatek energie vyrobené sluncem, navíc má během chodu optimální zátěž, a tedy i maximální účinnost.

I když se jedná o velmi univerzálně využitelné zařízení, snažíme se ke každé instalaci přistupovat individuálně a systém dimenzovat a nastavovat dle přání,  možností  a potřeb každého klienta.